Czempionaty młodych koni to próba selekcyjna, która ma za zadanie wykazać predyspozycje konia do danej konkurencji, a dla ogierów jest obok testu 100 dni alternatywną próbą dla zdobycia licencji hodowlanej. W czempionatach w 2005 roku w konkurencjach ujeżdżenia, skoków i WKKW brały udział również konie rasy małopolskiej, względnie występowały one w rodowodach koni innych ras.
W konkurencji ujeżdżenia w kategorii koni czteroletnich wysokie czwarte miejsce zajął małopolski ogier Parnas (Emir m – Pleszka m po Szał xxoo) wyhodowany w SK Janów Podlaski, a stanowiący własność SO Bogusławice. Na miejscu szóstym uplasował się inny syn ogiera Emir, wałach Maverick, którego matką jest klacz Matura po Manhatan. Miejsce ósme zajął wałach Bakcyl – syn małopolskiej klaczy Bakawa po Oskar, którego ojcem jego jest ogier Pegasus HB KWPN. Wałach Encjan Top, syn małopolskiej Estrady po Jam, wywalczył 12. miejsce – ojcem jego jest holsztyński ogier Leandro. W grupie koni sześcioletnich w konkurencji ujeżdżenia zdobywca czwartego miejsca wałach Long Life jest synem małopolskiej Tamizy po King i ogiera Lord Aleksander sp.
W konkurencji skoków w kategorii koni czteroletnich w ścisłym finale uczestniczył małopolski ogier Baryt (Decoration xo – Bawełna m po Oregon xx), zajmując odległe 25 miejsce. Zdobywca piątego miejsca ogier Dedal po Lavendel jest synem klaczy Delivara sp, której ojcem jest małopolski ogier Bolivar. Miejsce 17. zajął ogier Fin Wal po Faust Z KWPN od małopolskiej klaczy Finlandia po Blagier. Kolejni finaliści to ogier Darling, który jest synem małopolskiego Burgunda po Juriste i wielkopolskiej klaczy Dar Nocy po Diablo, oraz utalentowany skoczek ogier Otill po Luron KWPN, który jest synem małopolskiej klaczy Olita po znakomitym skoczku Mag m.
W kategorii koni pięcioletnich w konkurencji skoków srebrny medal (*) wywalczyła małopolska klacz Awelana (Arcus xx – Awia m po Fedrus m), hodowli i własności Bogusława Dąbrowskiego z Klepacz. Miejsca 15-16 zajęła małopolska klacz Hatteria (Top Gun xo – Hatynka m po Judex xx), hodowli i własności SK Walewice. Zdobywca piątego miejsca wałach Orinoko W po holsztyńskim Leandro jest synem małopolskiej klaczy Ossa po Przedświt XIII-4. Koń ten uczestniczył również w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken w Belgii.
W grupie sześcioletnich skoczków srebrny medal zdobył małopolski ogier Haracz (Sebastian m – Hatynka m po Judex xx), hodowli i własności SK Walewice. Miejsce 9. zajął małopolski Frazes (Sebastian m – Fryga m po Judex xx), hodowli i własności SK Walewice. Na 14. pozycji uplasował się małopolski Efekt (Veritas xo – Emerycha m po Ermitaż), hodowli i własności SK Janów Podlaski. Na wysokich pozycjach w tej kategorii wiekowej uplasowała się trójka potomstwa wybitnego reproduktora i skoczka, ogiera Luron KWPN, wyhodowana w SK Prudnik i pochodząca z małopolskich matek.
Złotym medalistą został Imequyl od małopolskiej klaczy Iluzja po Len, późniejszy uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken. Brązowy medal zdobył wałach Werthel od małopolskiej klaczy Wega po Coriolan oo, który bronił jako jedyny barw polskich w ścisłym finale tegorocznych Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken. Na 17. miejscu uplasowała się klacz Pamela od małopolskiej klaczy Panama po Saroyan xx.
W grupie skoczków siedmioletnich najlepszy wynik z koni małopolskich uzyskała klacz Fascynacja (Sebastian m – Finlandia m po Blagier), hodowli i własności SK Walewice, zajmując w ścisłym finale 9. miejsce. Na 17. pozycji uplasował się małopolski wałach Bunt (Modern xx – Bella m po Birkut m).
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni w konkurencji Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego (WKKW) to pasmo sukcesów koni rasy małopolskiej. Mistrzynią Polski Koni czteroletnich WKKW została małopolska klacz Dworzanka (First des Termes xo – Dworna m po Akwen m), hodowli i własności SK Walewice. Srebrny medal zdobył ogier Eternal po Luron KWPN od małopolskiej klaczy Elektra po Len, hodowli SK Prudnik. Brązowy medal wywalczył ubiegłoroczny czempion testu 100 dni, małopolski ogier Liwiec (First des Termes xo – Larisa m po Judex xx), hodowli SK Walewice, własności SO Bogusławice.
Na piątym miejscu uplasowała się małopolska klacz Draperia (Matador m – Drujka m po Szał xxoo), hodowli Piotra Machuli. Siódme miejsce zajął małopolski ogier Heron (Zoon m – Hiriana m po Emetyt m), hodowli SK Janów Podlaski, własności SO Bogusławice. Ogier Gryf z Hollina, własności Magdaleny Bossana, który jest synem małopolskiego ogiera Matador i wielkopolskiej klaczy Huśtawka po Hotel oraz ogier Fin Wal wspomniany przy mistrzostwach w skokach zajęły odpowiednie miejsca szóste i ósme.
W pięcioletnich ,,wukakawistach” srebrny medal zdobył małopolski Halogen (Vis Versa xo – Hałastra m po Europejczyk oo), hodowli SK Janów Podlaski, własności SO Bogusławice. Czwarte miejsce zajął małopolski ogier Dworzanin (Campetot xxoo – Dama Dworu m po Pick Wick), hodowli i własności SK Walewice.
Mistrzynią Polski sześcioletnich ,,wukakawistów” została małopolska klacz Magnolia (Toledo xx – Magia m po Akwen m), hodowli i własności SK Walewice. Srebrny medal wywalczył małopolski ogier Diabełek (Grey m – Diablotka m po Hippies m), hodowli SK Walewice, własności SO Bogusławice. Brązowa medalistka, klacz Golden Lady hodowli i własności SK Walewice jest córką ogiera Lais KWPN i małopolskiej klaczy Globulina po Judex xx. Zdobywczyni czwartego miejsca to małopolska klacz Kruszyna (Campetot xxoo – Kurzawa m po Pick Wick xo), hodowli i własności SK Walewice.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski udowodniły wszechstronność koni małopolskich. Czołowe lokaty potomstwa ogiera Emir w ujeżdżeniu, dobre miejsca potomstwa ogiera Sebastian w skokach, medale w konkurencjach skoków i WKKW świadczą o predyspozycjach koni małopolskich do tych konkurencji. Sukcesy potomstwa ogiera Luron KWPN w tegorocznych MPMK to również zasługa wspaniałych małopolskich klaczy SK Prudnik.
Adam Jończyk, grudzień 2005
Zdjęcia z MPMK w Skokach zamieszczone dzięki uprzejmości pana Roberta Pytlińskiego i redakcji miesięcznika ,,Świat Koni”.
Zdjęcia z MPMK w WKKW zamieszczone dzięki uprzejmości pana Jarka Zalewskiego (www.foto.semata.com.pl).
(*) W chwili, gdy Autor pisał tekst nie był jeszcze znany werdykt Komisji Prawa i Dyscypliny PZJ w sprawie obecności substancji zakazanych w próbce krwi pobranej od konia Aravel II, który uzyskał najlepszy wynik wśród koni 5-letnich podczas MPMK w Skokach w Łącku. Wobec tego, że Komisja orzekła m.in. dyskwalifikację tegoż konia, korekcie uległy oficjalne wyniki MPMK, przez co małopolskiej klaczy Awelana przypadł złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski Młodych Koni w Skokach w kategorii koni 5-letnich.