• 14 czerwca, 2007
  • Brak komentarzy

Akcenty małopolskie w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w 2006 roku

Konie małopolskie posiadają predyspozycje do sportu jeździeckiego, głównie w konkurencji wszechstronnego konia wierzchowego i w skokach. Klacze małopolskie kojarzone z ogierami o wybitnych uzdolnieniach wierzchowych są wdzięcznym materiałem do hodowli koni sportowych.

Tegoroczny cykl MPMK rozpoczęto w Łącku od konkurencji skoków. W kategorii czterolatków sklasyfikowano 47 koni. Spośród koni małopolskich najwyżej – na 10 miejscu – został sklasyfikowany ogier Herb (Arcus xx – Hebra po Campetot xxoo), hodowli i własności SK Walewice. Czternaste miejsce zajął również walewicki ogier Lampart (Arcus xx – Lambda po Campetot xxoo). Na 16. i 17. pozycji uplasował się ogier Ebonit (Jalienny xo – Emfaza po Kwartet xo), hodowli i własności SK Janów Podlaski. Na 19. miejscu został sklasyfikowany ogier Hindus (Emetyt  – Haduda po Hippies), hodowli SK Walewice i własności SO Łąck. W grupie koni pięcioletnich na 20 sklasyfikowanych koni. Na trzeciej pozycji uplasował się ogier Otill (Luron KWPN – Olita). Ojcem Olity jest małopolski Mag – niegdyś wysokiej klasy skoczek. Kategoria sześciolatków to duży sukces koni małopolskich. Ich przedstawicielka, klacz Awelana (Arcus xx – Awia  po Fedrus ) zajęła drugie miejsce, zdobywając tytuł pierwszej wicemistrzyni Polski. Hodowcą i właścicielem tej klaczy jest doświadczony i znany hodowca – Bogusław Dąbrowski. Czwarte miejsce zajął wyhodowany w SK Kalników wałach Orinoko (Leandro hol. – Ossa m po Przedświt XIII-4).

Awelana (Arcus xx – Awia m) i Andrzej Głoskowski
MPMK w Skokach, Łąck 2005

Mistrzostwa Polski siedmiolatków to kolejny sukces małopolaków. Zwycięski ogier Imequyl jest synem holenderskiego Lurona i małopolskiej klaczy Iluzja po Len, hodowli SK Prudnik, a własności SO Bogusławice. Na trzeciej pozycji uplasował się małopolski Efekt (Veritas xo – Emerycha po Ermitaż o) hodowli i własności SK Janów Podlaski. Czwarte miejsce zajął małopolski ogier Haracz (Sebastian – Hatynka po Judex xx).

Draperia (Matador – Dryjka po Szał xxoo)
MPMK w WKKW, Biały Bór 2006

W MPMK w konkurencji ujeżdżania, rozegranych w Książu, udział koni małopolskich względnie z tą krwią był znikomy. Najlepsze czwarte miejsce, spośród koni małopolskich, zajął ogier Eden (Grey – Elegia po Przedświt XIII-4), hodowli SK Kalników, a własności PPHU Femina Fashion Andrzej Bieniek.

Liwiec (First des Termes – Larisa po Judex xx)

Natomiast bardzo licznie rasa małopolska była reprezentowana w MPMK w konkurencji WKKW, które odbyły się w Białym Borze. W kategorii czterolatków na 21 koni sklasyfikowanych było aż 8 koni małopolskich. W pierwszej dziesiątce znaleźli się finaliści MPMK w skokach – ogiery: Ebonit – 3. miejsce, Hindus – 7. miejsce, Herb – 10. miejsce. Na 6 miejscu w WKKW uplasował się srokaty małopolski Harbuz (Vis Versa xo – Hałastra m. po Europejczyk oo), hodowli SK Janów Podlaski i własności SO Białka. W grupie koni pięcioletnich mistrzem Polski został ogier Eternal – syn holenderskiego Lurona i małopolskiej klaczy Elektra po Len, hodowli SK Prudnik i własności SO Sieraków. Konkurencję ukończyło 10 koni, a wśród nich było pięć koni małopolskich. Na miejscach od trzeciego do szóstego włącznie uplasowały się konie małopolskie: klacz Draperia (Matador – Dryjka po Szał xxoo) hodowli Piotra Machuli, własności Krzysztofa Machuli, klacz Dworzanka (First des Tremes xo – Dworna po Akwen) hodowli i własności SK Walewice, ogier Baryt (Decoration xo – Bawełna m. po Oregon xx) hodowli SK Janów Podlaski i własności SO Białka, ogier Liwiec (First des Termes xo – Larisa m. po Judex xx) hodowli SK Walewice, własności SO Bogusławice. W sześciolatkach mistrzostwa ukończyły tylko dwa konie, a na drugim miejscu uplasował się małopolski wałach Vacat (Veritas xo – Valagia xx po Chiavari xx), hodowli SK Janów Podlaski i właności Hanny Dziak.

Zdjęcia z MPMK w Skokach zamieszczone dzięki uprzejmości pana Roberta Pytlińskiego i redakcji miesięcznika ,,Świat Koni”.

Zdjęcia z MPMK w WKKW zamieszczone dzięki uprzejmości pani Karoliny Chodkowskiej.