OZHK Kielce – próba dzielności dla klaczy

OZHK Kielce – próba dzielności dla klaczy

  • PZHKM
  • 13 lipca, 2007
  • Brak komentarzy

W dniach 6-7 lipca 2006 roku Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach zorganizował ocenę wartości użytkowej klaczy i wartości hodowlanej młodzieży małopolskiej.

Polowa wierzchowa próba dzielności klaczy w Pińczowie, której gospodarzem był znany i długoletni hodowca oraz użytkownik koni małopolskich – Antoni Chmielarski, odbyła się 6 lipca. Klacze oceniano w skokach luzem oraz w trzech podstawowych chodach pod jeźdźcem przez Komisję w składzie:

  • Tadeusz Głoskowski,
  • Jacek Hebda,
  • Adam Jończyk.

Natomiast jeździec testowy Bogdan Owczarek dokonywał oceny jezdności i przydatności wierzchowej. Wszystkie elementy próby były oceniane w skali od 0-10 punktów. Próbę ukończyło 11 klaczy, w tym 9 małopolskich i 2 szlachetnej półkrwi. Jedna klacz uzyskała ocenę niedostateczną, dwie otrzymały ocenę dostateczną i osiem klaczy ukończyło próbę dzielności z oceną dobrą.


Egeria (First des Tremes – Etyka po Etat)
Ocena klaczy, Pińczów 2006
fot. Karolina Chodkowska

Pierwsze trzy miejsca zajęły klacze wyhodowane przez znanego i zasłużonego hodowcę koni arabskich i małopolskich – Bogusława Dąbrowskiego z Klepacz. Zwyciężyła małopolska siwa Egeria (First des Tremes – Etyka po Etat), uzyskując średnią punktację 6,80 i ostateczną ocenę dobrą. Klacz pokazała bardzo równe i dobre trzy podstawowe chody, za które otrzymała po 7,0 punktów. Taką samą punktację za jezdność i przydatność wierzchową otrzymała od jeźdźca-testera. Drugie miejsce z taką samą liczbą punktów zajęła małopolska kasztanowata Jesień (Arcus xx – Jeżyna po Jun Bej). Bardzo wysoką ocenę 9,0 punktów otrzymała od jeźdźca testującego jezdność i przydatność wierzchową. Natomiast Komisji podobał się jej stęp i kłus pod jeźdźcem, które zostały ocenione na 7,0 punktów. Na trzecim miejscu uplasowała się małopolska siwa Egreta (First des Tremes – Ekologia po Werbel), która uzyskała średnią punktację 6,56 i ocenę dobrą. Klacz ta wyróżniła się szczególnie pracą w stępie, za którą otrzymała 7,5 punktów oraz pracą w kłusie i skokami luzem, które oceniono po 7,33 punktów.


Egreta (First des Tremes – Ekologia po Werbel)
Ocena klaczy, Pińczów 2006
fot. Karolina Chodkowska

Bzura
Ocena klaczy, Pińczów 2006
fot. Karolina Chodkowska

Jasza
Ocena klaczy, Pińczów 2006
fot. Karolina Chodkowska

Adam Jończyk, listopad 2006

Zdjęcia z oceny klaczy zamieszczone dzięki uprzejmości pani Karoliny Chodkowskiej.