Parada klaczy Emerycha i jej potomstwa

Parada klaczy Emerycha i jej potomstwa

  • PZHKM
  • 25 października, 2005
  • Brak komentarzy

W dniach 6-9 października 2005 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Farm, a w ich ramach – jubileuszowa XX Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Nie był to jedyny jubileusz obchodzony w Poznaniu. W sobotę 8 października 110 lat istnienia świętował Polski Związek Hodowców Koni. Wystawa była więc szczególna, a jej wyjątkowość podkreśliły atrakcyjne pokazy specjalne. Jednym z takich pokazów była prezentacja małopolskiej klaczy Emerycha i części jej imponującego potomstwa, do której komentarz przygotował znakomity hodowca, jeździec i znawca koni oraz historii hodowli – pan Władysław Byszewski.

Emerycha jest córką Ermitaża i Emozy po Czatownik. W jej żyłach płynie krew Dahomanów (ojciec Ermitaża – Dahoman IX) oraz znakomitego rodu ogiera Shagya X, na którego Emoza zinbredowana jest trzykrotnie. Ta linia żeńska w Janowie Podlaskim jest od sześciu pokoleń, natomiast jej protoplastka, klacz Tirana wywodzi się z orientalnej stadniny Kiełczyna w Kieleckiem.

Emerycha xo (Ermitaż o – Emoza xo po Czatownik xo) – rok 2001 fot. Edyta Trojańska

Emerycha w czasie swej dotychczasowej kariery hodowlanej dała 13 źrebiąt, w tym 4 ogiery czołowe i 7 córek, które zostały cennymi matkami w macierzystej stadninie. Niestety, z braku miejsc i czasu (*) liczba prezentowanego potomstwa musiała być bardzo ograniczona.

Grono córek Emerychy reprezentowała 10-letnia klacz Eminencja po Szał xxoo (Cynik xx – Szałwia xxoo). Jak sama nazwa wskazuje, Eminencja zapowiada się na bardzo cenną matkę. W dotychczasowej karierze dała 5 córek – wszystkie z nich prezentowane na krajowym czempionacie w Białce zostały zwycięzcami odpowiednich wiekiem klas. Na Polagrze i XX KWZH zostały przedstawione jej dwie córki.

Eminencja xo (Szał xxoo – Emerycha xo po Ermitaż o) – rok 2001 fot. Edyta Trojańska

 

Pierwsza, 6-letnia skarogniada Estyma po Veritas xo ex Quidam d’Or (Vidoc xo – Isis d’Or xo), francuskim angloarabie dzierżawionym z Niemiec, to przepiękna klacz małopolska, która na krajowym czempionacie w Białce w roku 2001 uzyskała tytuł Wiceczempionki. Tym razem komisja, mimo, że konie małopolskie oceniała dosyć ,,ostro”, za typ dała jej 2 x10 i 2 x 9, co przyczyniło się do uzyskania przez nią tytułu Czempionki Klaczy Małopolskich na rok 2005.

 

Estyma xo (Veritas xo – Eminencja xo po Szał xxoo) – rok 2005fot. Wiesław Pawłowski

 

Druga córka Eminencji, o trzy lata młodsza Esencja, choć za typ otrzymała 4 x 9 i jest jeszcze bardzo źrebięca, to moim zdaniem typem zbliżona jest do ideału konia angloarabskiego. Jest to córka francuskiego ogiera Jalienny xo (Enny xo – Caline D xo), znakomitego skoczka i ojca koni skaczących, uznanego za ,,chef de rase”. Na krajowym czempionacie w Białce w roku 2004 Esencja zdobyła tytuł Czempionki Klaczy Małopolskich. Odpowiednio doceniła jej doskonałość komisja na międzynarodowym pokazie koni angloarabskich w Neustadt/Dosse w Niemczech, na którym zajęła pierwsze miejsce. Tym razem w oczach komisji musiała ustąpić pierszeństwa swej półsiostrze Estymie, uzyskując tę samą sumę punktów, ale niższą ocenę za typ.

 

Esencja xo (Jalienny xo – Eminencja xo po Szał xxoo) – rok 2005 fot. Lidia Pawłowska

 

Jako następny z dzieci klaczy Emerycha został przedstawiony ogier Efekt po Veritas xo. Jest to bardzo piękny i prawidłowy ogier małopolski, zwycięzca próby dzielności w ZT (2001) oraz Wicemistrz Polski Młodych Koni w skokach w kategorii koni 4-letnich (2003). Jest nadal własnością macierzystej stadniny, a pozostaje w SO Bogusławice, gdzie będzie użyty hodowlanie, a obecnie jest w treningu sportowym i pod Andrzejem Głoskowskim uzyskuje bardzo dobre wyniki w skokach. W Poznaniu prezentował kondycję sportową, co wpłynęło na wrażenie, jakie zrobił na komisji i tym samym na obniżenie jego oceny.

Drugim prezentowanym synem klaczy Emerycha był jej pierworodny – 17-letni ogier Emetyt po importowanym z Francji, a zasłużonym w naszej hodowli ogierze Kwartet xo ex Quatour Charriere (Arlequin xo – Balise xo). Emetyt jest w znakomitym typie nowoczesnego konia rasy małopolskiej, bardzo poprawny, z doskonałym ruchem. Był równeiż świetnym WKKW-istą, jak również i skoczkiem, wygrywając dwukrotnie konkursy Grand Prix i Memoriał mjr Olędzkiego. Jest bardzo pożądanym ogierem kryjącym rocznie około 80 klaczy. Walory jego docenili również hodowcy zagraniczni, wydzierżawiając go celem poprawienia swego pogłowia – zarówno Niemcy, jak i Holendrzy. Emetyt dał liczne i bardzo pozytywnie sprawdzone potomstwo. Na Polagrze po ojcu zaprezentowani zostali jego synowie, a potem córki.

Emetyt xo (Kwartet xo – Emerycha xo po Ermitaż xo) – przed rokiem 1999 fot. archiwum SK Janów Podlaski

 

Mefisto od Mafia m po Hippies, hodowli SO Bogusławice, a obecnie własności pana Krzysztofa Tyszko to gniady ogier, który w dyscyplinie zaprzegów w parach zdobył wiele medali Mistrzostw Polski oraz dwukrotnie tytuł Wicemistrza Świata.

 

Gniady ogier Ghana pochodzący od klaczy Gildia m po Hippies, hodowli i własności SO Bogusławice był używany w hodowli, a obecnie jest w treningu sportowym.

Filantrop od Forlana m po Hippies, hodowli i własności SK Walewice, to 3-letni gniady ogier z doskonałym ruchem, bardzo zrównoważony, który ukończył tegoroczny test 100-dniowy z siódmą lokatą.

Po nim zaprezentowany został jego rówieśnik, kolejny reprezentant SK Walewice, również gniady ogier Hindus od Haduda po Hippies – bardzo poprawnej budowy, w doskonałym typie konia rasy małopolskiej. Został on Czempionem Ogierów Małopolskich, uzyskując ocenę 42,5 punktu. Próbę dzielności (test 100-dniowy) ukończył z czwartą lokatą.

Stawkę ogierów uzupełnił wnuk klaczy Emerycha, ogier Monsun po Emir xo (Arcyksiążę xxoo – Emerycha xo) od Mantra po Manhattan, hodowli zasłużonego hodowcy koni rasy małopolskiej z Lubelskiego, pana Aleksandra Łoja, a własności pana Sławomira Bubasa. Ten kary ogier w doskonałym typie uzyskał tytuł Wiceczempiona Ogierów Małopolskich.

 

Monsun m (Emir xo – Mantra m po Manhattan m)”
fot. archiwum Stajni Arabika (Sławomir Bubas)

 

 

Prezentację zamknęły trzy córki ogiera Emetyt – wszystkie hodowli i własności SK Walewice. Pierwsza z nich, młoda Diagnoza od zasłużonej klaczy Diablotka po Hippies, jest klaczą w dużych ramach, bardziej kalibrowa od swych janowskich kuzynek. Po odchowaniu pierwszego źrebaka winna przejść trening i sprawdzenie w sporcie, gdzie powinna uzyskać doskonałe wyniki.

Następna zaprezentowała się 3-letnia Laguna Pochodzi ona od klaczy Larissa po Judex xx – matki ogiera Liwiec po First des Termes xo, który zajął pierwsze miejsce w ubiegłorocznej próbie dzielnosci w ZT oraz trzecie miejsce w tegorocznych MPMK WKKW w kategorii koni 4-letnich. Laguna jest klaczą bardzo kalibrową, ale szlachetną i w doskonałym typie konia rasy małopolskiej. Dostała tę samą ogólną liczbę punktów, co Czempionka – 41,75 punktu, otrzymała jednak u jednego sędziego 8 punktów za typ, co przesunęło ja na trzecie miejsce.

Paradę rodziny Emerychy zamknęła 8-letnia Hestia, córka klaczy Haitanka po Akwen. Klacz ta dwa tygodnie przed wystawą uczestniczyła w zawodach WKKW w Białym Borze, była więc w kondycji typowo sportowej, a nie pokazowej.

Ciekawostką hodowlaną jest, że z siedmiu zaprezentowanych potomków ogiera Emetyt aż pięć koni pochodzi od klaczy po ogierze Hippies. Myślę, że fakt ten zachęci hodowców do powtarzania tak udanego połączenia i w nadchodzącym sezonie maksymalnie wykorzystają 17-letniego już Emetyta, zwłaszcza z córkami Hippiesa.

 

Emerycha xo (Ermitaż o – Emoza xo po Czatownik xo) – Polagra 2005
fot. Urszula Żurek

 

Po zakończeniu indywidulanej prezentacji cała stawka stanęła frontem do trybuny głównej z Emerychą po środku. Był to piękny pokaz znakomitych koni tym ciekawszy, że wszystkie one pochodziły od tak znakomitej klaczy, jaką jest Emerycha. Publiczność głośnymi oklaskami oddała jej hołd, dziękując za tak liczne i cenne potomstwo, jakim nas obdarzyła.

Słowa uznania i gratulacje należą się hodowcom i właścicielom tej grupy koni, przede wszystkim Stadninie Koni Janów Podlaski oraz Stadninie Koni Walewice, Stadu Ogierów Bogusławice, panom Krzysztofowi Tyszko, Aleksandrowi Łojowi i Sławomirowi Bubasowi.

Niecodzienną uroczystość zakończyła defilada w kłusie za prowadzącą Emerychą.

 

Władysław Byszewski, październik 2005

* komentarz dotyczy prezentacji podczas XX KWZH