Stadnina Koni w Udorzu położona jest w południowym regionie Polski w województwie śląskim w powiecie zawierciańskim. Odgrodzona od dużych aglomeracji szerokim pasmem lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oddalona od Katowic – 70 km., a od Krakowa i Częstochowy – 60 km. Jura Krakowsko-częstochowska.
Kraina wapiennych skał wyrzeźbionych przez naturę w niezwykłe kształty, wspaniałych jodłowych i bukowych lasów, wąwozów i dolin, malowniczych wzniesień i rozległych łąk. Kraina naznaczona historią, której pomnikami są wyniosłe ruiny zamków w pobliskim Smoleniu, Ogrodzieńcu, Mirowie, malownicze pałace, jak ten w Pilicy, dwory, klasztor, stare, drewniane chaty wiejskie.
Znakomite położenie stadniny: przepiękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bliska odległość od dużych miast, łatwość dojazdu , wspaniałe tereny do jazdy konnej, bliskość lasu powoduje, że amatorów jeździectwa i wypoczynku u nas nie brakuje. Nie przeszkadzają nam nawet kaprysy pogody: posiadamy krytą ujeżdzalnię o wymiarach 18 m x 60 m z której można korzystać cały rok. Latem w upalne dni można zażyć kąpieli w zalewie w pobliskiej Pilicy, natomiast zimą poszusować na nowo otwartym szlaku narciarskim w Cisowej, oddalonej od Udorza zaledwie o ok. 5 km.
Pierwsze wzmianki o Udorzu pochodzą z XIII wieku, kiedy wieś była własnością Miechowskiego Klasztoru Bożogrobowców. Sto lat później przeszła w prywatne ręce, a jej ostatnimi przed II wojną światową właścicielami byli Moesowie. Oni właśnie – od roku 1890 rozpoczęli hodowlę koni sportowych. Sławy przydały Udorzowi wyhodowane tu klacze Bandura i Zorza, startując pod porucznikiem Sergiuszem Zahorskim. W czasie II wojny światowej hodowla Moesów przepadła, a po wojnie majątek został przejęty przez państwo. Kiedy została utworzona Stadnina Koni Trzebienice, Udórz został do niej wcielony, jako jedno z gospodarstw. W 1947 roku sprowadzono tu pierwsze konie i datę tą należy przyjąć jako początek działalności Stadniny Koni w Udorzu.
Jesienią 1995 roku nastąpiło odłączenie od Trzebienic i została zarejestrowana Stadnina Koni w Udorzu Sp. z o.o, stanowiąca własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2001 roku podjęto decyzję o prywatyzacji Stadniny, wiosną 2002 roku właścicielem koni i majątku ruchomego została Huta Szkła \”Jaroszowiec\”, budynki i grunty rolne zostały wydzierżawione na okres 5 lat od AWRSP w Warszawie.
W lipcu 2007 roku Spółka P.P.H.U. \”ALGAS\” z siedzibą w Sosnowcu odkupiła konie od huty, nabyła też w drodze przetargu gospodarstwo rolne wraz z 12 hektarami gruntów na którym się ono znajduje. Oprócz budynków stajenno-gospodarczych w skład wchodzą dwa zabytkowe spichlerze, wpisane do rejestru zabytków, założenie parkowo-krajoznawcze, stawy rybne. Zaplecze paszowe dla hodowanych koni stanowić będą płody pozyskiwane z uprawy prawie 200-stu hektarów ziemi dzierżawionej od Agencji Nieruchomości Rolnej.
Pierwsze klacze sprowadzone po wojnie do Udorza, reprezentowały różne typy koni szlachetnych. Było to jedenaście klaczy półkrwi arabskiej, jedenaście czystej krwi agloarabskiej i jedna czystej krwi. Do połowy lat pięćdziesiątych trudno mówić o planowanej polityce hodowlanej, zmieniło się to jednak, kiedy z Wieprza koło Żywca, z Austrii i Węgier sprowadzono lipicany, które później zaczęto krzyżować z klaczami półkrwi angloarabskiej, co przyniosło bardzo dobre efekty .Otrzymane potomstwo wykazywało się dobrą skocznością oraz wytrzymałością i doskonale sprawdzało się w sporcie.
W latach sześćdziesiątych lipicany ustąpiły miejsca klaczom gidrańskim importowanym z Bułgarii oraz przeniesionym do Udorza z Chyszowa, których użycie zaowocowało zwiększeniem wzrostu i kalibru koni. Dziesięć lat później, kiedy sprecyzowano kierunek hodowli, stawiając na uzyskanie nowoczesnego konia wierzchowego o predyspozycjach skokowych, użyto ogierów pełnej krwi i selle francais. Wyhodowano wtedy wiele bardzo dobrych koni sportowych, w czym ogromna zasługa ogiera Saroyan xx, który w połączeniu z udorskimi klaczami dał bardzo poprawne i wyrównane potomstwo, które odznaczało się szlachetnością a także niepospolitą dzielnością. Jego krew reprezentują obecnie w stadzie klacze: Sumka, Arika, Happily, Harfa, Honda, Hellada, Flota, Sumienna.
W ostatnich latach w Udorzu użyto do stanowienia klaczy następujących ogierów: Arak xo , Szron sp, Trawant NWP, Lascatraz L sp, Lansjer L sp, First des Termes xo, Lando sp, Rytm sp, Cordial sp, Wareg m, Jakobin x-wlkp,Aron sp, Kamp m, Top- Gun xo, Asceta sp, Hetman sp, Jubilat m, Regiel m, Analog sp, Szkrab m, Sentender m, Czuwaj sp, Bockmans Looping hol,
W chwili obecnej stadnina posiada nieco ponad 100 koni rasy małopolskiej i szlachetnej półkrwi ( w tym ok. 16 klaczy wpisanych do Księgi Stadnej Koni Małopolskich, 11 do Księgi Stadnej Rasy Polski Koń Szlachetny Półkrwi ), wiosną przybędą kolejne urodzone źrebięta w ilości ok. 20 sztuk.